W dniach 31 sierpnia – 1 września przy Gimnazjum nr 4 Ostrowie Wielkopolskim odbył się VI Międzynarodowy Turniej Piłkarski im. Jerzego Kryjoma dla dzieci z rocznika 2009 i młodszych. Akademia Piłkarska Ostrzeszów otrzymała szansę udziału w turnieju, gdyż zastąpiła drużynę SDUSZOR Kalinigrad (Rosja), która wycofała się z rozgrywek. Zaproszenie nas na turniej takiej rangi było niemałym wyróżnieniem i uznaniem, a także szansą na zmierzenie się z najlepszymi piłkarzami.

Turniej był dla zawodników z AP Ostrzeszów dużym wyzwaniem. Warunki pogodowe były bardzo trudne. Temperatura zarówno w sobotę, jak i w niedzielę wynosiła ponad 30 stopni. W rozgrywkach wzięły udział drużyny z najlepszych szkółek piłkarskich w Polsce oraz z zagranicy – Rosji i Czech. W sobotę trafiliśmy do grupy A z Legią Warszawa,  Pogonią Szczecin, Reprezentacją Ostrowa Wlkp., Reprezentacją Polski Football Academy, Wisłą Płock i Wisłą Kraków. Do grupy B trafiły zespoły Baltic Kalinigrad, Juventus Academy Poland, OZPN Kalisz, Lech Poznań, MFK Trutnov (Czechy), Widzew Łódź i Zagłębie Lubin. Naszą drużynę reprezentowali: Maciej Musiał, Alan Szmaj, Maciej Księżak, Mikołaj Fras, Borys Tyła, Julian Sztucki, Michał Wojczak, Piotr Górecki, Fanciszek Madej i Filip Lipiński pod opieką  trenera Wojciecha Jarosza. Nie mogliśmy skorzystać z Oskara Mielcarka,  który już wcześniej został powołany do kadry OZPN Kalisz na ten turniej.

Przystępując do rozgrywek mieliśmy świadomość,  że o dobry wynik w takiej rywalizacji nie będzie łatwo, jednak jednocześnie udział w rozgrywkach i gra z najlepszymi to dla naszych młodych piłkarzy możliwość uczenia się od najlepszych, dostrzeżenia i poprawienia mankamentów w grze oraz swoich słabych stron. To dla trenerów i zawodników wartości istotniejsze niż sam wynik.

W pierwszych meczach uwidoczniła się duża trema chłopców i w konsekwencji problemy w organizacji gry. Widać było, że nie tylko przewaga rywali, ale przede wszystkim świadomość rangi drużyn, z którymi grają, powodowała, że nasi piłkarze nie pokazali w pełni swoich możliwości. Dopiero w ostatnim meczu, podczas gry z Reprezentacją Ostrowa Wlkp. składającą się w głównej mierze z zawodników z Ostrovii i Centry, gra naszych zawodników widocznie się poprawiła i mecz zakończył się wynikiem remisowym. Następnego dnia rozegraliśmy mecze w grupie brązowej i nasza gra prezentowała już zadowalający poziom. Ten widoczny postęp w grze i przezwyciężenie przez chłopców presji z perspektywy szkoleniowej mogą bardzo cieszyć.

Mimo iż ostatecznie zajęliśmy 13. miejsce, to udział w turnieju uznać możemy za sukces i  bezcenne doświadczenie. Zebraliśmy przed rozgrywkami ligowymi materiał do analizy i mieliśmy szansę rozpoznać swoje możliwości. Nawet porażki w pierwszym dniu rozgrywek poniesione w grze z tak mocnymi drużynami mają swoją wartość, gdyż były lekcją radzenia sobie z presją i przewagą przeciwnika. Drugi dzień rozgrywek pokazał, jak sprawnie chłopcy przezwyciężyli trudności z pierwszego dnia i zagrali na zdecydowanie lepszym poziomie, równorzędnie z topowymi klubami. Warte podkreślenia jest też to, że nasza ławka rezerwowych była najkrótsza. Było widać potężne zmęczenie chłopców, często zgłaszali oni  problemy zdrowotne, urazy, jednak przezwyciężali słabości, pokazując prawdziwie sportowe charaktery. Niektórzy grali wszystkie mecze od pierwszej do ostatniej minuty.

Serdecznie dziękujemy naszym zawodnikom, którzy tak wspaniale reprezentowali nasz klub, miasto i powiat. Zawody wygrała ostatecznie drużyna Zagłębia Lubin, ale chłopcy z Akademii Piłkarskiej Ostrzeszów też mają powód do dumy, bo wygrali ze swymi słabościami i pokazali nie tylko umiejętności piłkarskie, ale też wolę walki i sportowego ducha.