Akademia Piłkarska Ostrzeszów powstała w 2009 roku z inicjatywy Dariusza Szczepaniaka. Bodźcem do stworzenia takiej szkółki był brak usystematyzowanego szkolenia dzieci i młodzieży w naszym regionie. Wzorem klubów zachodnich gdzie szkolenie zaczyna się od najmłodszych lat u nas w klubie zabawa z piłką rozpoczyna się już od czterech lat. Przyświeca temu sztandarowa zasada ”Futbol bawi, naucza i wychowuje”.  W naszym klubie każdy sportowiec przechodzi poszczególne etapy szkolenia, które układają się w spójną całość od przedszkolaka do juniora. System szkolenia został tak stworzony, aby każde dziecko mogło czerpać radość z gry w piłkę. Przyjmujemy wszystkich chętnych, nie prowadzimy selekcji i każdy uczestniczy w meczach mistrzowskich. Wszyscy zawodnicy którzy wyraźnie podniosą swoje umiejętności, wykażą się zaangażowaniem oraz dobrym zachowaniem zostają przesunięci do roczników starszych gdzie nadal mogą się doskonalić.

Kadrę stanowią głównie trenerzy z dużym doświadczeniem, którzy posiadają nowoczesne spojrzenie na szkolenie i chęć poszerzania wiedzy oraz umiejętności. Dlatego nasi trenerzy biorą udział w stażach i konferencjach organizowanych przez polskie i zagraniczne kluby.

Obecnie w klubie trenuje dziewięć grup młodzieżowych (trzy grupy Przedszkolaków (rocznik 2009-2012, dwie grupy Żaków (rocznik 2007-2008), dwie grupy Orlika (rocznik 2006-2007), Młodzik (rocznik 2004-2005) i Junior (rocznik 2001-2003). W naszym klubie zajęcia sportowe prowadzone są przez cały rok, dodatkowo w trakcie wakacji zawodnicy mogą uczestniczyć w obozach sportowych i półkoloniach gdzie zwiększona jest liczba treningów.

Oprócz uczestniczenia w licznych turniejach również organizujemy własne. Pierwszoplanowym jest Akademia CUP „Piłka nożna + edukacja” Podczas których w przerwach miedzy meczami są prowadzone „wykłady w formie zabawowej” o zdrowym żywieniu i zasadach jakie panują w drużynie-grupie. Jest to turniej przyjazny dla dzieci, nie wywieramy dodatkowej presji np.: jeśli chodzi o wynik-nie jest on najważniejszy, dlatego żadne statystyki nie są prowadzone a nagrody są równe dla wszystkich drużyn.

Ważnym aspektem w naszym klubie jest nie tylko nauka umiejętności piłkarskich, ale i wykształcanie odpowiednich nawyków, umiejętności pracy w grupie i odpowiedzialności. Tłumaczymy dzieciom, że by zostać prawdziwym piłkarzem, nie wystarczą tylko codzienne ćwiczenia z piłką. Ważna jest także odpowiednia dieta, czyli zdrowe i racjonalne odżywianie.  Staramy się eliminować niezdrową rywalizację między dziećmi, a system szkolenia przygotowywać tak, aby nauczyć je współpracy i wzajemnego szacunku. Dlatego jednym z punktów jest stworzenie Kodeksu Akademii – przejrzyste zasady postępowania i zachowania dla zawodnika, rodzica oraz trenera.

Dzięki doświadczeniu trenerów którzy to prowadzą powstał klub w którym młodzi piłkarze mogą harmonijnie rozwijać swoje umiejętności i spełniać swoje marzenia.