KODEKS AKADEMII PIŁKARSKIEJ DLA RODZICA

Delimiter Image
 1. Komplementuj dziecko i wspieraj je w trudnych chwilach.
 2. Przy dziecku nie obarczaj innych winą za złe wyniki, czy inne niepowodzenia. Nie krytykuj też przeciwników
 3. Szanuj zdanie innych rodziców.
 4. Staraj się, aby dziecko, widziało w sporcie pozytywne wartości.
 5. Przypominaj dziecku o czystym stroju i obuwiu piłkarskim – pomóż w przygotowaniu sprzętu na zajęcia, ale nie wyręczaj w tym aspekcie.
 6. Punktualność – przypominaj dziecku o punktualności, przyprowadzaj dziecko na zajęcia minimum 10 minut przed ich rozpoczęciem. Pamiętaj też by  zawsze punktualnie odebrać dziecko z zajęć.
 7. Dbaj o zdrowe odżywianie swojego dziecka – w diecie unikaj napojów słodzonych, gazowanych, jedzenia typu Fast-food, słodyczy, chipsów. Staraj się przygotowywać posiłki o stałych porach i zbilansowanych składnikach odżywczych.
 8. W czasie zajęć i meczów dzieci są pod opieką trenera, głos ma tylko trener. Rodzice mogą obserwować zajęcia poza boiskiem.
 9. Nie rozpraszaj dziecka podczas treningu i rozgrywek. Daj mu swobodę działania, niech rozwija swoją wyobraźnie i skupi się na zadaniach wyznaczonych przez trenera.
 10. Stosuj się do rad trenera oraz fachowców ds. odżywiania, medycyny sportowej czy sprzętu wskazanych przez Akademię
 11. Przypilnuj, aby Twoje dziecko wypełniało obowiązki szkolne.
 12. Ograniczaj dziecku czas spędzony przed telewizorem lub komputerem. Jako rodzic sam wychodź z inicjatywą aktywności fizycznej.
 13. Rozmawiaj z dzieckiem po treningu, aby dowiedzieć się, z czym ma problem, co mu się najbardziej podoba.
 14. Bądź konsekwentny w stosunku do dziecka. Nie rób wyjątków odnośnie diety, obowiązków szkolnych czy treningów.

JAK PRZYGOTOWAĆ PROSTE I ZDROWE ŚNIADANIE DLA PIŁKARZA

Delimiter Image

Śniadanie to bardzo ważny posiłek w ciągu dnia. W jaki sposób można je prosto i szybko przygotować? Prezentuje to Jagoda Podkowska, dietetyk sportowy.

Jednym ze składników prezentowanego śniadania, jest musli. Jagoda Podkowska namawia do robienia własnej wersji. – Najlepiej zrobić musli w taki sposób, żeby kupić osobno płatki owsiane górskie, najlepiej nie błyskawiczne, paczkę pestek słonecznika, pestek z dyni, są również owoce suszone – rodzynki, ale mogą być też śliwki lub morele. Całość wystarczy wrzucić do jednego pojemnika i wymieszać. Można w nim zawrzeć wszystko to, co lubi się najbardziej – podkreśla.

Elementem, który musi się znaleźć w śniadaniu, jest źródło pełnowartościowego białka. – Tutaj propozycją jest biały ser. Można go ugnieść lub zmiksować z jogurtem naturalnym, dzięki czemu otrzymamy twarożek. Można go osłodzić na przykład miodem i dodać cynamon dla smaku – mówi Podkowska.

Zgodnie z zasadą trzech elementów, kiedy w śniadaniu jest obecne źródło węglowodanów złożonych i źródło białka, należy dostarczyć organizmowi źródła witamin i minerałów oraz błonnika. – Takim dodatkiem będą owoce. One są bardzo ważna, bo zaraz po śniadaniu najczęściej jedziecie do szkoły, gdzie wasz mózg musi pracować na najwyższych obrotach. A do tego potrzebne są właśnie cukry proste, które znajdują się między innymi w owocach – wytłumaczyła dietetyk.

Zaletą takiego śniadania jest fakt, że można je zabrać ze sobą i może być bardzo fajną alternatywą na drugi posiłek w szkole, bądź w momencie, kiedy trzeba mieć ze sobą coś przygotowanego – zakończyła Podkowska.

DZIENNY JADŁOSPIS MŁODEGO PIŁKARZA

Delimiter Image

Młodzi piłkarze powinni dbać o to, w jaki sposób się odżywiają. Przygotowywanie odpowiednich posiłków nie musi być trudne i czasochłonne. Przykładowy jadłospis przedstawia dietetyk Jagoda Podkowska.

Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie – może to być musli (płatki owsiane, pestki dyni, siemię lniane i nasiona słonecznika) oraz biały ser ugnieciony z jogurtem i posypany cynamonem do smaku. Do tego dobrze dostarczyć organizmowi cukry proste w postaci na przykład mandarynek. Mogą to być jednak wszystkie owoce, które lubicie jeść.

Na drugi posiłek Jagoda Podkowska proponuje pełnoziarniste pieczywo oraz sałatkę, na którą składają się: pokrojone jajko, serek wiejski, pomidory i warzywa. Na deser najlepszym rozwiązaniem są owoce.

Kolejnym posiłek jest obiad. Jeżeli macie możliwość przygotować go wcześniej, to należy skompletować w nim wszystkie potrzebne elementy – węglowodany złożone zawarte w kaszy lub makaronie, białko obecne w piersi kurczaka, witaminy i minerały z surówki, przykładowo z białej kapusty. Taki posiłek powinniście zjeść na około dwie godziny przed treningiem.

Bardzo ważne jest, co zjecie bezpośrednio po treningu. Jagoda Podkowska proponuje, aby na taki posiłek złożył się owoc, źródło pełnowartościowego białka (na przykład jogurt naturalny), pestki dyni i słonecznika, a także suszone śliwki i rodzynki. – Taki zestaw sprawi, że wasz organizm będzie się szybciej regenerował – zaznaczyła dietetyk.

Ostatnim posiłkiem dnia będzie kolacja. Jeżeli macie taką możliwość, najlepiej zjedzcie go w formie obiadowej. Może to być biały ryż podgotowany al dente, połączony z piersią z kurczaka i surówką z marchewki ze słonecznikiem. Jako alternatywę można przygotować gotowane jajka w połączeniu z ciemnym pieczywem i warzywami.

ZNACZENIE WODY W DIECIE MŁODEGO PIŁKARZA

Delimiter Image

Na nawodnienie organizmu należy zwracać szczególną uwagę. Młodzi piłkarze powinni pamiętać o regularnym piciu wody. O tym, jak duże ma to znaczenie, opowiada dietetyk Jagoda Podkowska.

Woda nie wnosi żadnej wartości energetycznej, ale umożliwia wchłanianie i przyswajanie innych składników pokarmowych. U dzieci i młodzieży woda powinna stanowić nawet do 70% procent organizmu. – Bardzo ważne jest, żeby wodę regularnie uzupełniać i wymieniać, ponieważ między innymi warunkuje ona przemianę materii, a także oczyszcza organizm z toksyn. Dzięki temu: wzmacnia odporność, wspomaga trawienie oraz zwiększa wydolność podczas wysiłku fizycznego – zaznaczyła Podkowska.

Najważniejszą rolą w organizmie jest utrzymanie prawidłowej, stałej temperatury ciała. – Woda nie dopuszcza do tego, żeby w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego organizm się przegrzał. Dlatego tak istotne jest regularne picie jej w małych ilościach – zarówno przed jak i w trakcie treningu, oraz uzupełnienie płynów bezpośrednio po skończonych zajęciach – podkreśliła dietetyk.

Co dzieje się, jeżeli na skutek braku wody dojdzie do przegrzania organizmu? – Organizm słabnie, zmniejszają się możliwości wysiłkowe, dużo szybciej następuje zmęczenie – zaznaczyła. –  Odwodnienie objawia się również tym, że dzieci rzadziej chodzą do łazienki, są ospałe, apatyczne. Większe odwodnienie może prowadzić do zawrotów głowy, osłabienia, skurczów mięśni – przestrzegła.

Jak najłatwiej sprawdzić, czy organizm jest odpowiednio nawodniony? – Najprościej jest zwrócić uwagę na kolor moczu. Jeżeli jest to jasny, przejrzysty kolor, to znaczy, że poziom nawodnienia jest odpowiedni. Jeżeli jednak barwa moczu przybiera ciemniejszy odcień, może to sugerować, że spożywacie zbyt małe ilości płynów – poradziła Podkowska.

TRENER – RODZIC

Delimiter Image

Dla budowy dobrych doświadczeń młodych sportowców kluczowa jest budowa zdrowych relacji między trenerem, a rodzicami młodego zawodnika. Zarówno trener, jak i rodzice, mają do odegrania bardzo ważne role we wspieraniu dziecka na właściwej ścieżce kariery. Trener jest po to, by uczyć i oceniać postępy dziecka i progresję jego techniki, a rodzice powinni je kochać i wspierać, niezależnie od tego, jakie są efekty tej pracy.

To bardzo ważne aby rodzice zrozumieli i uświadomili sobie kilka kluczowych faktów związanych z rolą trenera. Bycie trenerem to o wiele więcej niż tylko bycie z zawodnikami na treningach i podczas zawodów. Poza godzinami spędzonymi wspólnie na boisku trener musi poświecić też trochę swojego czasu na planowanie następnych zajęć, pogłębianie wiedzy, dopasowanie programu szkolenia do możliwości podopiecznych, a także przyziemne sprawy administracyjne i finansowe po to aby zawodnik miał gdzie trenować, przebrać się czy miał jak dojechać na zawody. Trener musi stanowić emocjonalne wsparcie dla każdego z wielu trenowanych przez siebie zawodników. Oni mają jednego trenera, on ma wielu zawodników Ostatecznie trener kocha ten sport i chciałby uczynić wszystko co się da, aby wychować swoich zawodników do życia na i poza boiskiem. Mając to na względzie możemy wymienić kluczowe rzeczy, jakie rodzice mogą zrobić aby pomóc trenerowi swojego dziecka i samemu dziecku osiągnąć sukces w piłce nożnej.

JAK RODZIC MOŻE POMÓC

 • Wierzyć i słuchać trenera (albo zrezygnować, albo zmienić klub)
 • Respektować i popierać jego decyzję
 • Starać się być zawsze na drugim planie
 • Zawsze wspierać dziecko, nigdy nie wywierać dodatkowej presji

TO MUSI BYĆ „ZABAWA”
Wielu rodziców ma tysiąc pytań na temat treningów, zwłaszcza kiedy ich dzieci dopiero zaczynają przygodę ze sportem. To dla nich trudne – nie wiedzą czego można od dziecka oczekiwać. Muszą być przygotowani na to, że dzieci będą mówić o zajęciach ale oni nie zawsze będę rozumieli tego nowego, specyficznego „slangu”, jakiego używają. Wiele dzieci poprawia swoje wyniki bardzo szybko, szczególnie w pierwszym etapie uczęszczania na zajęcia. Potem będą osiągały kolejne szczeble rozwoju i opanowywały coraz trudniejsze elementy techniczne. W takiej sytuacji bardzo trudno nie ulec chęci „popychania” czy wywierania presji by dziecko czyniło to jeszcze szybciej. Tymczasem najważniejsze by nacisk położony był w tym okresie na technikę, a nie intensywny trening. Plan treningowy dla rosnącego, dojrzewającego i rozwijającego się dziecka powinien być na tyle elastyczny, by zapewnić mu odpowiednią ilość czasu także na inną aktywność. Piłkarska „kariera” dziecka powinna być odpowiednio rozciągnięta w czasie, dobrze zaplanowana od kilkulatka, aż do dorosłości. Gra dla dzieci i młodszej młodzieży powinna być głównie zabawą, dawać dużo radości, być wolne od jakiejkolwiek presji i wypełnione zdobywaniem doświadczeń i nauką. Tylko takie podejście gwarantuje że będzie to potem młodemu człowiek sprawiało przyjemność przez całe życie. Najlepiej gdyby rodzice równolegle z dzieckiem wykonywali obowiązki wynikające kariery piłkarskiej. Dzieci niech zdobywają umiejętności potrzebne w karierze sportowe, a rodzice niech zdobywają wiedzę potrzebną, do wychowywania mistrza. To mistrzostwo może nie dotyczyć tylko sportu. Dziecko trzeba wychować do mistrzostwa w radzeniu sobie w życiu. Tu styl jest także ważny. My postaramy się pomóc odpowiadając na różne pytania rodziców.

RODZICE PYTAJĄ

Delimiter Image

Nie powinieneś zmuszać swego dziecka do niczego. Powinieneś uczynić wszystko, aby to była jego decyzja. Powinieneś popierać i umacniać wybory i decyzje, które ono podejmuje gdy zaczyna uprawianie sportu. Na przykład twój syn chce chodzić na trening we wtorki i czwartki, a w pozostałe dni chce mieć wolne na przykład dlatego, że przyjemność sprawia mu robienie czegoś innego. Jako rodzic wytłumacz mu swoje oczekiwania, co do wypełniania zobowiązań, jakie powziął, stając się członkiem grupy, wobec trenera i kolegów, którzy na niego liczą. Nie zmuszaj dziecka do uprawiania sportu jeśli to nie sprawia mu przyjemności. Chcesz aby Twoje dziecko było zaangażowane w sport, aby uczyło się współpracować, trwać w zespole i nawiązywać kontakty z rówieśnikami? Dziecko nie powinno podejmować decyzji czy pójdzie na trening czy nie pójdzie każdego dnia oddzielnie. Przekonaj go, że musi podjąć decyzję czy chce czy nie chodzić na treningi w jakimś dłuższym okresie czasu ( do końca roku szkolnego albo półrocza). Staraj się go uczyć odpowiedzialności. Uprawianie sportu nie jest obowiązkowe. Jeśli podejmie decyzję, że chce trenować wtedy musi dołączyć do grupy i uczęszczać na zajęcia regularnie. Nieregularne trenowanie jest niekorzystne i szkodliwe dla rozwoju sportowca. Podjęcie zobowiązania i jego realizacja uczy odpowiedzialności i wytrwałości nie tylko na etapie kariery sportowej. Interesujące konkluzje wyniknęły z ankiety przeprowadzonej wśród członków drużyny narodowej USA na MŚ. Zawodnicy pytani o rolę rodziców w ich karierze pływackiej odpowiadali, że czuli presję ze strony rodziców jeśli chodzi o podejście do codziennych obowiązków treningowych jednak mieli świadomość, że gdyby pływanie przestało im sprawiać przyjemność rodzice bez słowa sprzeciwu zaakceptowaliby ich decyzje o zakończeniu kariery.

Dzieci, które angażują się w różne formy aktywności będą powiększały przewagę nad dziećmi trenującymi jeden sport w dziedzinie koordynacji ruchowej, będzie im łatwiej uczyć się nawiązywać kontakty z rówieśnikami, będą szybciej rozwijały się intelektualnie. Specjalistyczny trening sportowy we wczesnym etapie kariery sportowej wcale nie oznacza sukcesu na jej końcu. Czy kolega Twojego dziecka, który regularnie uczęszcza na treningi będzie miał lepsze wyniki sportowe? Prawdopodobnie tak ponieważ on skupia się na doskonaleniu konkretnej umiejętności sportowej. To na Tobie spoczywa zadanie, aby wytłumaczyć dziecku, że dokonując wyboru, także innej aktywności sportowej musi ponosić konsekwencje takiej decyzji. Musisz wytłumaczyć dziecku, ze nie powinno porównywać swoich wyników z wynikami swoich kolegów, którzy tylko trenują piłkę nożną, ale skupić się na fakcie, że robi to, co lubi. Jeżeli zacznie mu zależeć na wynikach będzie musiał poświęcić więcej czasu na piłkę nożną, kosztem innych aktywności.

Jeśli twoje dziecko dobrze się bawi podczas treningów powinieneś być szczęśliwy! Jak wynika z ostatnich badań (wykonanych między innymi przez USA Swimming) dzieci, które czerpią radość z uprawiania sportu robią to znacznie dłużej niż ich rówieśnicy. Na tym etapie rozwoju mistrzostwo oznacza nauczenie się poprawnej techniki. Fundamenty muszą być przygotowane zanim zaczniemy budowę, czyli najpierw musimy nauczyć dziecko poprawnej techniki a dopiero później budować jego mistrzostwo. Olbrzymi gmach zbudowany na słabych fundamentach kiedyś się zawali. Jeśli twoje dziecko bawi się podczas tej nauki, zdecydowanie chętniej będzie przychodziło na zajęcia, zdecydowanie dłużej będzie kontynuowało swoją przygodę ze sportem.

Twoje dziecko potrzebuje solidnie opanować podstawy techniki ruchu, czucia i prowadzenia piłki . Ćwiczenia i zestawy ćwiczeń mają za zadanie perfekcyjne opanowanie podstaw. Ćwiczenia poprawiają motorykę, koordynację ruchową i równowagę. Trener twojego dziecka może też przygotować dla niego indywidualny zestaw ćwiczeń po to, by poprawiło konkretne aspekty swojej indywidualnej techniki. Kiedyś, w przyszłości, twój syn czy córką na pewno docenią to, co dała im ciężka praca nad techniką. Prawidłowa realizacja ćwiczeń technicznych wymaga dużej koncentracji i dużego wysiłku, przede wszystkim tlenowego.

Trener odpowiada także za wychowanie młodego sportowca. Mam nadzieję, że twoje dziecko jest świadome konsekwencji przekraczania granic. Oczywiście trener wzmacnia oczekiwania co do treningu dziecka. Zachęcamy byś popierał oczekiwania trenera poprzez rozmowy na temat zachowania dziecka i konsekwencji jego zachowania. Mamy nadzieję, że wykluczenie z treningu będzie wzmacniać u syna samodyscyplinę, ucząc respektu dla innych. Gdybyś uważał, że wykluczenia twojego syna z treningu są niesprawiedliwe porozmawiaj o tym z trenerem.

Przede wszystkim pochwal go za wykonanie całego treningu jaki przygotował trener. Przypomnij mu, że idzie na trening po to, by się poprawiać i pracować nad swoją techniką. Nie ma wpływu na to, co robią koledzy. Powiedz mu, że powinien kontynuować to, co robi, najlepiej jak tylko potrafi, a być może jego postawa wpłynie na zachowanie kolegów. Przyjdzie czas, że ciężka praca przyniesie efekty.

Twoje dziecko prawdopodobnie opanowało te elementy, które trener uznaje za ważne, szybciej niż reszta rówieśników. Trzeba zwiększyć obciążenia treningowe. To przyczyna dołożenia dodatkowych treningów. Wyczynowe uprawianie sportu wymaga od młodego człowieka bardzo wielu wyrzeczeń. Wraz z rozwojem sportowcy muszą zrozumieć stające przed nimi wyzwania i temu podołać. Specyfika treningu sportowego polega na progresywnym zwiększaniu obciążeń treningów. Człowiek musi wykonywać coraz większy wysiłek niemal każdego dnia żeby czynić systematyczne postępy. Właśnie dlatego trenerzy wprowadzają dodatkowe treningi. Z czasem dodatkowe treningi stają się niezbędne aby trener mógł rozwinąć w sportowcu maksimum jego potencjału.